Розмір шрифту  Інтервал  Кольорова схема Вимкнути
  • Тобі, Нетішине:
    «Ти – дивовижний влітку й восени, у заметіль весняну чи зимову…»

Створення сімейних фермерських господарств

26 тра 2021

Хто може створити сімейне фермерське господарство

(без статусу юридичної особи)

Право на створення сімейного фермерського господарства (без статусу юридичної особи) має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство.

Передумовою створення сімейного фермерського господарства є набуття права власності або користування земельною ділянкою.

Хто може бути членом сімейного фермерського господарства

(без статусу юридичної особи)

Членами фермерського господарства можуть бути:

  • подружжя;
  • їх батьки;
  • діти, які досягли 14-річного віку;
  • інші члени сім’ї;
  • родичі; 

які об’єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень установчого документа фермерського господарства.

 

Основні кроки для створення сімейного фермерського господарства

(без статусу юридичної особи)

 

Крок 1. Прийняти рішення про створення.

Крок 2. Укласти (договір) декларацію про створення сімейного фермерського господарства.

Договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства укладається членами однієї сім'ї в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Умови договору (декларації) визначають: найменування, місцезнаходження (адресу) господарства, мета та види його діяльності, порядок прийняття рішень та координації спільної діяльності членів господарства, правовий режим спільного майна членів господарства, порядок покриття витрат та розподіл результатів (прибутку, збитку) діяльності  господарства між його членами, порядок вступу до господарства та виходу з нього, трудові відносини членів господарства, тощо.

Крок 3. Звернутися до нотаріуса для посвідчення договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства.

Крок 4. Сформувати пакет необхідних документів для реєстрації сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи, які включають:

- заяву на реєстрацію (за установленою формою);

- договір (декларацію) про створення сімейного фермерського господарства;

- документ, що посвідчує право власності, оренди земельної ділянки або ділянок;

- документ, що посвідчує ступінь спорідненості або факт належності до однієї сім’ї, родини.

Для державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця (ФОП), що містяться в Єдиному державному реєстрів, подаються наступні документи:

- заяву на реєстрацію змін до відомостей про ФОП;

- документ про сплату адміністративного збору;

- копія довідки про зміну реєстраційного номера облікової картки;

- договір (декларацію) про створення сімейного фермерського господарства.

Крок 5. Подати до суб’єкта державної реєстрації, у випадку їх відсутності у Вашому регіоні до Центру надання адміністративних послуг або до нотаріуса   заявку та необхідні документи для реєстрації сімейного фермерського господарства.

Крок 6. Післяреєстраційні процедури. До них відносяться:

  • реєстрація в державній податковій службі;
  • реєстрація платником єдиного соціального внеску;
  • відкриття рахунків у банку.

Переваги та заохочення для сімейних фермерських господарств

(без статусу юридичної особи)

  • підприємницький статус для СФГ;
  • можливості легальної реалізації продукції;
  • пільги зі сплати єдиного соціального внеску;
  • право на пенсію.

Часткова компенсація ЄСВ сімейним фермерським господарствам

(без статусу юридичної особи)

Право на отримання доплати мають голова/члени сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи, яке утворене відповідно до ст. 8-1 Закону № 973 та зареєстроване платником єдиного податку  4 групи за певних умов:

Рік отримання доплати

Розмір доплати

Обов’язковий розмір сплати ЄСВ

перший

0,9 МСВ*

0,1 МСВ

другий

0,8 МСВ

0,2 МСВ

третій

0,7 МСВ

0,3 МСВ

четвертий

0,6 МСВ

0,4 МСВ

п’ятий

0,5 МСВ

0,5 МСВ

шостий

0,4 МСВ

0,6 МСВ

сьомий

0,3 МСВ

0,7 МСВ

восьмий

0,2 МСВ

0,8 МСВ

дев’ятий  та десятий

0,1 МСВ

0,9 МСВ

*МСВ – мінімальний страховий внесок, який з січня по листопад 2021 р – 1320 грн., грудень- 1430 грн.

Нормативні документи:

  1. Закон України від 19.06.2003 №973-IV „Про фермерське господарство”.
  2. Закон України від 10.07.2018 №2497-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств».
  3. Постанова Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 №565.
  4. Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України №177 від 05.04.2019 "Про затвердження типової форми договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства".

Фермерське господарство без статусу юрособи створюється фізособою особисто або на основі діяльності ФОПа і має статус СФГ, за умови використання праці членів такого господарства, якими є виключно ФОП та члени її сім’ї відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України (далі – СКУ).

Головою СФГ може бути виключно член відповідної сім’ї (не може бути наймана особа).

При цьому, відповідно до ст. 27 Закону України «Про фермерське господарство» СФГ може залучати інших громадян виключно для виконання сезонних та окремих робіт, які безпосередньо пов’язані з діяльністю такого господарства і потребують спеціальних знань чи навичок.

Це визначено ч. 5 ст. 1 Закону № 973.

Департамент розвитку промисловості та агропромислового комплексу Хмельницької обласної державної адміністрації

Кроки створення сімейних фермерських господарств без статусу юридичної особи

 

Обов’язковою умовою для створення сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи (далі - СФГ) є наявність земельної ділянки, наданої у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства.

Реєстрація сімейного фермерського господарства

Фермерське господарство набуває статусу сімейного виключно за умови використання праці членів однієї сім’ї у розумінні статті 3 Сімейного кодексу України, відповідно до зазначених нижче кроків:

1. Підготовка установчих документів: договору або декларації

Договір про створення сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи укладається фізичною особою спільно з членами її сім’ї та підлягає нотаріальному посвідченню за місцем розташування майна та земельних ділянок фермерського господарства. У разі одноосібного ведення такого господарства – фізичною особою самостійно складається декларація про створення СФГ в письмовій формі, яку нотаріально посвідчувати не потрібно.

Типова форма договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства затверджена наказом Мінагрополітики від 05.04.2019 № 177, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.04.2019 за № 438/33409.

 2. Звернення до державного реєстратора для реєстрації СФГ.

 Необхідно звернутися до державного реєстратора і подати такий пакет документів:

- у разі звернення фізичною особою – підприємцем особисто, заявник пред’являє документ, що відповідно до закону посвідчує його особу;

- у разі подання документів уповноваженою особою подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що підтверджує його повноваження, зокрема довіреність, (крім випадку, коли відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі), а також пред’являється документ, що відповідно до закону посвідчує особу представника;

- заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем, що підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена;

- заява про обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, але тільки за бажанням заявника;

- нотаріально засвідчена письмова згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника чи органу опіки та піклування - для фізичної особи, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю, але не має повної цивільної дієздатності;

- декларація або договір про створення СФГ.

Якщо фізична особа вже зареєстрована як фізична особа – підприємець, але бажає створити сімейне фермерське господарство без статусу юридичної особи, то можливо внести зміни до відомостей про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі, для цього подаються такі документи:

- у разі звернення фізичною особою – підприємцем особисто, заявник пред’являє документ, що відповідно до закону посвідчує його особу,

- у разі подання документів уповноваженою особою подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що підтверджує його повноваження (крім випадку, коли відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі), а також пред’являється документ, що відповідно до закону посвідчує особу представника;

- заява про державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі, яка підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена;

- договір (декларація) про створення СФГ.

3. Постановка на облік в органах ДПС, як платника податків.

Зареєстровані в установленому порядку СФГ, подають заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (далі – Заява) та ставки єдиного податку, встановленої для четвертої групи, до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація або обрати іншу систему оподаткування. СФГ, яке є платником інших податків і зборів, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання Заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.

ФОП щодо якої в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань містяться відомості про створення ним СФГ, які надійшли від державного реєстратора до органу ДПС, має право обрати або перейти на четверту групу платників єдиного податку за умови дотримання вимог статті 291 Податкового кодексу України:

здійснюють виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;

провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;

не використовують працю найманих осіб;

членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім’ї у визначенні частини другої статті 3 Сімейного кодексу України;

площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше двох гектарів, але не більше 20 гектарів.

Зареєстровані в установленому порядку СФГ, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для четвертої групи, вважаються платниками єдиного податку з дня державної реєстрації.

Дорожня карта отримання доплати ЄСВ

Порядок надання сімейним фермерським господарствам додаткової фінансової підтримки через механізм доплати на користь застрахованих осіб - членів/голови сімейного фермерського господарства єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою КМУ від 22.05.2019 № 565 (зі змінами) (далі - Порядок).

Одержувачі: члени/голова сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи, яке утворене відповідно до статті 8-1 Закону України «Про фермерське господарство» та зареєстроване платником єдиного податку четвертої групи.

Розмір компенсації: протягом 10 років у розмірі від 0,9 до 0,1 мінімального страхового внеску виключно за умови сплати решти внеску головою СФГ.

Для отримання доплати необхідно:

Крок 1. Голова СФГ зобов’язаний сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Крок 2. Голова СФГ подає не пізніше ніж за п’ять робочих днів до початку місяця до територіального органу ДПС за місцем свого обліку як платника внеску відповідні заяви від себе та усіх членів сімейного фермерського господарства (за формою згідно з додатками 1 і 2 Порядку). До заяв голова СФГ додає копію договору (декларації) про утворення сімейного фермерського господарства.

Крок 3. Територіальний орган ДПС розглядає заяви протягом трьох робочих днів. За результатами розгляду заяв робить у реєстрі страхувальників відмітки про право члена/голови сімейного фермерського господарства на отримання доплати або у разі відмови у їх задоволенні повідомляє про це голові СФГ. Право на отримання доплати виникає у членів/голови сімейного фермерського господарства з 1 числа місяця, наступного за місяцем подання заяви.

Довідково: Територіальний орган ДПС має право відмовити у задоволенні заяви, якщо: сімейне фермерське господарство не зареєстроване платниками єдиного податку четвертої групи (згідно із главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України); члени/голова сімейного фермерського господарства мають заборгованість із сплати внеску; члени/голова сімейного фермерського господарства не перебувають на обліку як платники внеску в реєстрі страхувальників.

 За підсумками календарного року члени/голова сімейного фермерського господарства сплачують внесок із суми доходу (прибутку), отриманого від провадження їх діяльності, у строки, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок), зменшений на суму доплати, виплаченої за рахунок бюджетних коштів.

 Доплата за підсумками IV кварталу надається за рахунок бюджетних коштів наступного періоду.

У разі коли за підсумками звітного року доплата не надана у повному обсязі, територіальний орган ДПС протягом п’яти робочих днів інформує членів/голову сімейного фермерського господарства про суму страхових внесків, що не сплачені за рахунок бюджетних коштів. Члени/голова сімейного фермерського господарства на підставі повідомлення територіального органу ДПС мають право сплатити частину внеску, що за підсумками звітного року не сплачена за рахунок бюджетних коштів.