У цей нелегкий для нашої держави час кожен має пам’ятати, що під час війни сплата податків – це один із найбільш патріотичних вчинків, оскільки фінансове забезпечення функціонування армії значною мірою обумовлено надходженнями усіх видів податків. Саме завдяки своєчасному виконанню платниками податкових зобов’язань відбувається не лише захист територіальної цілісності нашої країни, а й забезпечується її фінансова стабільність.
Пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - Кодекс), зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану») від 03.03.2022 р. № 2118-IX, передбачено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті, а саме:
- у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (пп. 69.1);
- для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (пп. 69.9).
Пунктом 36.1 ПКУ передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи, податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом.
Згідно з п. 46.1 ПКУ податкова декларація, розрахунок, звіт (далі — податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у т.ч. відокремленим підрозділом, у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 57.1 ПКУ передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом, для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пп. 14.1.175 ПКУ податковий борг — сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Виходячи з вимог п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, починаючи з 24.02.2022 і до припинення/скасування правового режиму воєнного стану підстави для виникнення у платника податків податкового боргу в розумінні пп. 14.1.175 ПКУ відсутні, а такі грошові зобов'язання вважаються не сплаченими.
Але, враховуючи ситуацію, яка є на даний час, просимо платників податків, у яких наявний податковий борг, на необхідність якнайшвидшого його погашення, адже скорочення податкового боргу забезпечить наповнення бюджету необхідними ресурсами фінансування.
В умовах запровадження воєнного стану в Україні до платників податків, у тому числі фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП), не застосовуються штрафні санкції у випадку відсутності можливості своєчасно сплатити податки та збори до бюджету.
Шановні підприємці – платники єдиного податку першої та другої груп, у період дії воєнного стану просимо, за можливості, виконувати свій податковий обов’язок та сплачувати єдиний податок, що зміцнить економічний тил нашої держави!
Просимо увесь бізнес, який має можливість працювати і сплачувати податки, таким чином підтримати Україну і наші Збройні Сили!
Дякуємо усім платникам за сплату податків і зборів!
Фінансове управління виконавчого комітету Нетішинської міської ради
Нетішинське ДПІ ГУ ДПС у Хмельницькій області