Розмір шрифту  Інтервал  Кольорова схема Вимкнути
  • Тобі, Нетішине:
    «Ти – дивовижний влітку й восени, у заметіль весняну чи зимову…»

Грип? А якщо пневмонія?

08 січ 2025

Ніхто не любить хворіти, але взимку це трапляється часто і з багатьма. Кашель, нежить, температура починають переслідувати нас, заважаючи звичному життю і часом не так вже просто визначити, яка хвороба заволоділа організмом. Головна проблема в тому, що захворювання має схожі симптоми, проте кожне з них по своєму відбивається на організмі і може призвести до неприємних, якщо не небезпечних для життя, наслідків.

Крім того, як повідомила головна інфекціоністка України Ольга Голубовська, в Україні вже зафіксовано випадки метапневмовірусу. Метапневмовірус людини (HMPV) може спричинити захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку, особливо серед маленьких дітей, людей 50+ та людей з ослабленою імунною системою. Виявлений у 2001 році HMPV належить до родини Pneumoviridae разом із респіраторно-синцитіальним вірусом (RSP). 

На тепер, за даними Центру Громадського Здоров’я, в Україні з початку сезону зареєстровано більше десятка офіційно підтверджених випадків, звичайно, реально їх більше. Захворювання, в більшості випадків,  передається крапельним шляхом.

Для точної постановки діагнозу настійно рекомендуємо звернутися до лікаря. Проте, для грипу найбільш характерно: головний біль і м'язові болі. Біль у горлі, закладеність носа, порушення в роботі шлунково-кишкового тракту (блювота, діарея) і кашель. Жар, м'язовий біль, закладеність носа, біль у горлі при грипі виникають раптово, що дозволяє встановити початок розвитку захворювання. 

Пневмонія, навпаки, зазвичай протікає менш драматично, симптоми посилюються через кілька днів. Запам'ятайте, відвідування лікаря – найкраща можливість виключити ускладнення, викликані грипом, або пневмонією. При хворобі дуже суттєвим є підтримуюче лікування: дотримуйтесь постільного режиму, пийте багато рідини і усувайте симптоми за допомогою ліків. Цілющий ефект має також гарячий курячий бульйон. 

Проте, найбільш ефективним засобом профілактики грипу є вакцинація. Вакцинація знижує шанси захворіти на грип. І хоча грип можна підхопити навіть після вакцинації, щеплення зменшить симптоми і тривалість перебування вірусу в організмі. Щеплення також запобігає найбільш поширеній  причині бактеріальної пневмонії. Особливо рекомендовано робити щеплення для маленьких дітей, літніх людей і людей з певними захворюваннями. 

Поряд з вакцинацією, не забувайте, шановні, про те, що в цей холодний сезон треба регулярно мити руки, прибирати брудні поверхні вдома і на роботі, пити багато води і добре харчуватися. Виходячи на вулицю, вдягайтесь відповідно до погоди, уникайте переохолодження, протягів, промокання ніг. Обмежте відвідування заходів із великим скупченням людей (кінотеатри, ресторани, кафе, дискотеки, тощо). Доцільно регулярно проводити вологе прибирання та провітрювання квартири. 

Запам'ятайте: чим раніше звернетесь до лікаря при перших ознаках захворювання, тим менше ризику для власного здоров'я. 

 

 

Лікар із загальної гігієни Шепетівського 

районного управління ГУ Держпродспоживслужби 

в Хмельницькій  області                                                                     Ольга КОЗИРА