Якими документами потрібно користуватися сім’ям учасників бойових дій при отриманні пільг?
Членам сімей загиблих ветеранів необхідно керуватися ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ЗУ «Про соціальні і правові гарантії військовослужбовців та членів їх сімей».
Членам сімей живих учасників бойових дій чи осіб з інвалідністю внаслідок війни – ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Членам сімей чинних військовослужбовців – ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Хто є членом сім’ї учасника бойових дій?
Відповідно до ст. 3 «Сімейного кодексу України», сім’я – це особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. У частині 5 ст. 51 «Бюджетного кодексу» зазначений інший перелік осіб, на яких передбачено пільги як членам сімей учасника бойових дій - це батьки, які не працюють, чоловік або дружина, діти до 18 років або ті, які мають інвалідність I або II групи з дитинства.
Наприклад, якщо учасник бойових дій має пільги на комунальні послуги, він повинен подати довідку про склад сім’ї, і на цих осіб нараховуються пільги. Органи соціального захисту беруть до уваги положення «Бюджетного кодексу», тим самим звужуючи поняття сім’ї, зазначене у «Сімейному кодексі».
Учасник бойових дій має право у довідці про склад сім’ї подати непрацездатних батьків, які не працюють, тих, хто проживає разом із ним. Знижка на комунальні послуги для учасника бойових дій – 75%, особам з інвалідністю – 100%. Але надаються вони не на все житло, а на певну кількість квадратних метрів, якщо ми говоримо про квартплату і опалення.
У постанові КМУ№409 від 6 серпня 2014 р зазначено норми споживання.
Саме там можна дізнатися більше інформації про те, як ділити пільги стосовно користування комунальними послугами.
Пільги членів сімей учасників бойових дій чи осіб з інвалідністю внаслідок війни
Члени сімей учасників бойових дій мають пільги на:
комунальні послуги, які надаються безпосередньо учаснику бойових дій, але й поширюються і на членів його сім’ї.
дітям учасників бойових дій надається державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної або вищої освіти. Це передбачає повну або часткову оплату вартості навчання, соціальну стипендію, забезпечення підручниками. Але за правилами прийому на 2019 рік до ВНЗ зазначено, що діти учасників бойових дій або осіб з інвалідністю можуть бути забезпечені державним місцем в університеті.
*Можуть, але не гарантовано – пільга є, але вона може і не виконуватись.
Посвідчення члена сім’ї загиблого
До членів сімей згідно ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» загиблих ветеранів і тих, хто пропав безвісті належать:
утриманці, один з подружжя, якщо він не одружився вдруге,
діти, які не мають власних сімей,
діти, які мають власні сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення ними повноліття,
діти, які втратили обох батьків.
Такі особи можуть претендувати на отримання посвідчення «член сім’ї загиблого». Таких посвідчень два: сіре - видають органи соціального захисту населення, чорне – видає його військкомат. На основі отриманих посвідчень можна користуватися передбаченими законом пільгами.
Дитина загиблого, відповідно до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» може отримати сіре посвідчення. Поки вона не створить власної сім’ї, вона користується цими пільгами і посвідченням. А за ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вона може отримати чорне, але користуватися ним лише до 18 років. Тому тут варто отримувати два посвідчення, і користуватися обома одночасно.
Пільги часто збігаються, але є певна відмінність. Наприклад, за ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» пільг на проїзд для членів сімей загиблих взагалі немає, їх відмінили у 2015 році, а за ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено пільговий проїзд для батьків загиблих військовослужбовців. Тому краще отримувати обидва посвідчення, якщо в одному законі пільг не передбачено, вони можуть передбачатися в іншому.
Пільги для сімей загиблих учасників бойових дій
Для сімей загиблих учасників бойових дій передбачено близько 30 пільг, які визначені у ст. 15 ЗУ «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту»:
- медичні: безоплатне забезпечення лікарськими засобами, імунобіологічними препаратами, але тільки за рецептом лікаря. Мова йде тільки про ліки за визначеним списком для визначених захворювань.
. Щоб скористуватись пільгою потрібно мати посвідчення члена сім’ї загиблого, рецепт від лікаря, а також знайти аптеку, яка надає ці лікарські засоби.
- безоплатне першочергове зубопротезування, за винятком зубопротезування з дорогоцінних металів: ця пільга мала би відшкодовуватися за рахунок державного бюджету, але все перекинули на місцеві бюджети. Часто у місцевих бюджетах недостатньо коштів, тому пільга не реалізується. Тим паче таке право доступне лише у державних закладах охорони здоров’я.
- безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням, одержання компенсації за самостійне санаторно-курортне лікування:
Тут є три різні постанови і порядки забезпечення, тому варто розділити членів сімей загиблих на дві категорії – ті, хто отримують пенсію по втраті годувальника і ті, хто не отримують. Одних забезпечує санаторно-курортним лікування орган соцзахисту, а інших – військова частина через військовий шпиталь МОУ або МВС.
- 50% знижки на житлово-комунальні послуги:треба звернутися в орган соціального захисту населення, надати довідку про склад сім’ї, посвідчення члена сім’ї загиблого і документи про те, що у вас немає боргів. Але є певні норми споживання, визначені в постанові №409 КМУ. Пільги на утримання будинків, прибудинкової території надаються на 21 кв.м. на особу, опалення так само. На воду встановлені певні нормативи цією ж постановою. Для холодної - 2,4 куба, на гарячу – 1,6 куба. На світло - залежить від багатьох аспектів, тож треба відкривати постанову і дивитись.
- 50% знижка на паливо, у тому числі рідкого, газ, дрова і вугілля: це для осіб, які не мають централізованого обладнання.
- позачерговий безоплатний капітальний ремонт власних житлових будинків чи квартир.
Це державна пільга, яку переклали на місцевий бюджет, тож вона теж не реалізується. Виконуються тільки щодо осіб з інвалідністю. Треба звернутися в органи місцевого самоврядування, точніше в соцзахист чи житлово-комунальне управління і дізнатись, чи забезпечується ця пільга.
- позачергове забезпечення житлом або компенсація вартості неотриманого житла:
Якщо у вас недостатня кількість квадратних метрів, тобто мала площа квартири, незадовільні санітарні умови проживання і якщо ви знімаєте квартиру більше 5 років, треба просто стати на квартирний облік. В останньому випадку необхідно представити договір оренди для підтвердження. Особа встає на квартирний облік, подає посвідчення члена сім’ї загиблого, подає заяву на отримання такої допомоги і отримує гроші. Але це вже тристоронній договір між державою, органом місцевого самоврядування та членом сім’ї загиблого. Гроші ідуть не безпосередньо члену сім’ї, а тій особі, яка продає квартиру. Це може бути як квартира в новобудові, так і квартира, яка була вже у використанні. Також можна отримати компенсацію.
- одержання позики на будівництво, реконструкції чи капітального ремонту житла: такі позики надаються на умовах, визначених банком, тому невідомо, буде це вигідно чи ні.
- першочергове право на вступ до житлово-будівельних кооперативів.
- Першочергове право на відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва або садівництва і городництва.
- трудові: право на залишення на роботі при скороченні кількості штату, на додаткові 14 днів відпустки, але без збереження заробітної плати, щорічна відпустка у зручний час і виплата 100% середньої заробітної плати при тимчасовій непрацездатності.
- Пільги по виплатах і пенсії: підвищення пенсії за вислугою років на 25%, право на достроковий вихід на пенсію для батьків і для одного з подружжя учасника бойових дій, який загинув, якщо така особа не одружилась вдруге.
- Пільги щодо звільнення від земельного податку: не сплачують судовий збір, право на безоплатну вторинну правову допомогу, виплачується допомога до 5 травня, допомога на поховання – 9,680 грн.
- Одноразова грошова допомога надається незалежно від отриманого посвідчення. Члени сім’ї звертаються до військової частини, яка і виплачує.
Відділ “Нетішинське бюро правової допомоги” в рамках правопросвітницького проекту
Міністерства юстиції України “Я МАЮ ПРАВО!”