Як вберегтися від морозів.
Як вберегтися від морозів.
Сніжна та морозна зима прийшла до нас за календарем, але принесла вона не лише веселощі для дітей та новорічну атмосферу, а й зайві клопоти, яких можуть завдати низькі температури. Особливо небезпечними морози можуть бути для людей, які змушені довго перебувати надворі.
Головне правило при мінусовій температурі — багатошаровість. Краще одягнути два легких светри, ніж один теплий. Одяг, який прилягає до тіла має бути бавовняним, а не сентетичним, у мороз важливо не спітніти. Також уникайте тісних речей, які перешкоджають кровообігу, особливо у кінцівках. Вузькі штани варто відкласти до весни.
Взуття теж повинне бути вільним, краще на розмір-два більшим, щоб можна було взягути дві пари шкарпеток, а нога не була стисненою. Підошва має бути рельєфною, щоб не ковзати на льоду.
Не забудьте рукавички, шарф та шапку — це незамінні атрибути в морозну погоду.
Щоб захистити шкіру під час перебування на морозі, вдома нанесіть жирний захисний крем чи олію. Зазвичай на етикетці таких засобів зазначають, що вони захищають від вітру та морозу.
Що їсти та пити?
Існує міф, що алкоголь допомагає зігрітися. Насправді ж він навпаки розширює судини на поверхні тіла, внаслідок чого тіло швидко втрачає тепло.охолоджує організм, тому вживати спиртні напої у холодну погоду небезпечно. Краще візьміть з собою термос з гарячим чаєм, кавою чи какао.
Слідкуйте, щоб ви не були голодними. Голод додатково виснажує організм, який намагається зігрітися. Гаряча їжа з гарячими напоями дасть організму достатньо енергії для зігрівання і поліпшить можливість переносити низьку температуру. Особливо корисними будуть каші, баранина і яловичина, варена картопля, різні салати, заправлені рослинною олією, горіхи. Краще, якщо їжа буде теплою.
Чого не слід робити на холоді?
- Не паліть. Нікотин погано впливає на стінки судин, а це збільшує ймовірність обмороження.
- Не перебувайте на вулиці надто довго. Кожні півгодини-годину заходьте у тепле приміщення.
- Будьте обережні, якщо працюєте з бензином при мінусовій температурі: можливе обмороження, якщо бензин потрапить на шкіру.
- Не носіть важке. Важка ноша може перетиснути судини, внаслідок чого може виникнути обмороження.
- Слідкуйте, щоб ваш мобільний телефон був завжди зарядженим.
- Не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Тож де є можливість — краще відпочиньте.
Якщо вже змерзли
Якщо ви все ж відчуваєте, що починаєте сильно замерзати, намагайтеся не тремтіти, не давайте м'язам скорочуватися. Щоб хоч якось себе зігріти, організм «дає команду» м’язам скорочуватися, таким чином виробляючи тепло. Але на це витрачається забагато енергії, наслідком буде втома, ще більше змерзання і сильне обмороження. При перших спробах тремтіти швидко вирушайте в найближче тепле місце.
Якщо ж уникнути переохолодження не вдалося (з’явилися воскові плями та оніміння шкіри), потрібно зайти в тепле приміщення й помістити обморожені частини тіла під теплу (але не гарячу!) воду. Змерзлі ділянки тіла не можна розтирати тканиною. Їх потрібно обережно промокнути, а потім одягти сухий і теплий одяг.
Не можна зігрівати уражені тканини гарячою водою або біля гарячих батарей, тому що це може призвести до значного поглиблення ураження.
Обов'язково пийте багато рідини — будь-які теплі напої, крім алкоголю.
У разі обмороження слід негайно звернутися до лікаря. Обморожені
ділянки тіла не можна чіпати.
Завідувач НКП у м.Нетішині
Петро ВАСЮТА