Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані
У разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме: отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 ПМ ( 118 950 грн. станом на 01.07.2021р.), зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов’язаний повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному вебсайті Національного агентства.
- На кого поширюється дія вимог ст. 52 Закону про подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані?
Повідомлення про суттєві зміни в майновому стані подають суб’єкти декларування, які є службовими особами, що займають відповідальне та особливо відповідальне становище (особи, посади яких частиною першою статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" віднесені до першої - третьої категорій – міський голова), а також суб’єкти декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків, перелік яких затверджується Національним агентством (перший заступник, заступники міського голови, секретар міської ради, керуючий справами виконавчого комітету )
Інші суб’єкти декларування повідомлення про суттєві зміни в майновому стані не подають.
- Яке поняття доходу і видатку застосовується при повідомленні суб’єктами декларування про суттєві зміни в майновому стані – одноразовий чи сукупний?
Повідомлення про суттєві зміни подається у випадку якщо одноразовий дохід становить 50 і більше ПМ (118 950 грн.)
Під поняттям «одноразовий дохід» слід розуміти отримання суб’єктом декларування доходу, що перевищує суму в розмірі 50 ПМ, який нарахований та фактично виплачений одним джерелом доходу, має ознаку доходу та визначену дату набуття права власності на такий дохід (дату отримання доходу).
При вирішенні питання про подачу повідомлення про суттєві зміни в майновому стані слід брати до уваги розмір нарахованого «одноразового доходу», тобто до оподаткування, оскільки податковий агент, який нараховує, виплачує або надає оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України).
Приклад
У разі отримання кількох платежів заробітної плати з різними сумами має місце отримання декількох одноразових доходів з одного джерела. Тобто особа може розпоряджатись грошовими коштами одразу після їх одержання (надходження частинами, наприклад, заробітна плата за першу половину місяця 15 числа і за другу половину місяця до 30 числа).
Отже, суб’єкт декларування повинен подати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, лише коли розмір нарахованої заробітної плати за половину місяця, виплачений йому на певну дату, перевищує 50 ПМ.
- Чи подається повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування, які виникають унаслідок отримання подарунку?
Так, у разі отримання подарунку (доходу) на суму, яка перевищує 50 ПМ, суб’єктом декларування, подає повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.
4. Чи необхідно відображати інформацію, яка була зазначена в повідомленні про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування, у декларації такого суб’єкта декларування?
Так, необхідно.
Подання інформації про суттєві зміни в майновому стані за ст. 52 Закону не звільняє суб’єкта декларування від обов’язку подати декларацію та зазначити в ній відомості, передбачені ст. 46 Закону.
Наприклад, у разі отримання доходу на суму більшу ніж 50 ПМ суб’єкт декларування повинен подати про це повідомлення про суттєві зміни в майновому стані. Зазначена інформація повинна бути також вказана у декларації цього суб’єкта декларування, що охоплює звітний період, у якому в суб’єкта декларування виник обов’язок подати відповідне повідомлення про суттєві зміни в його майновому стані.
- Чи подаються повідомлення про суттєві зміни в майновому стані члена сім’ї суб’єкта декларування?
Ні, інформація про отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку членом сім’ї суб’єкта декларування не повідомляється.
- Чи подається повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування у разі здійснення ним валютно-обмінних операцій?
Так, у разі здійснення разового видатку (на купівлю валюти) на суму, яка перевищує 50 ПМ, суб’єкт декларування) повинен подати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.
- Коли при передачі іншій особі грошових коштів чи майна подається повідомлення про суттєві зміни у майновому стані?
Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані подається, якщо:
1) грошові кошти передані у зв’язку із правочином, вчиненим з метою:
1.1) придбання у власність, володіння, користування активів, зазначених у ч. 1 ст. 46 Закону, та/або послуг (наприклад, оплата навчання, лікування, косметичних, туристичних послуг тощо);
1.2) виконання договірних зобов’язань, в тому числі фінансових (боржником або кредитором за зобов’язанням);
1.3) надання благодійної, матеріальної, фінансової допомоги;
1.4) фінансової підтримки політичної партії у формі внеску;
1.5) виконання рішення суду, яке набрало законної сили;
1.6) дарування (грошові кошти як подарунок);
2) майно передане як:
2.1) засіб платежу відповідно до умов договору (наприклад, є предметом договору міни (бартеру);
2.2) матеріальна підтримка політичної партії у формі внеску;
2.3) вклад у статутний капітал товариства тощо.
Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані не подається у разі припинення права власності на майно у результаті настання обставин непереборної сили – стихійні лиха, руйнування об’єкта, збройні конфлікти тощо (такі обставини не є правочинами).
Приклад 1
У разі дарування суб’єктом декларування грошових коштів у розмірі, що перевищує 50 ПМ, у повідомленні зазначається інформація щодо здійсненого видатку.
Приклад 2
У разі надання суб’єктом декларування благодійної допомоги, пожертви, фінансової допомоги, фінансової підтримки політичної партії, разово у розмірі, що перевищує 50 ПМ, у повідомленні зазначається інформація щодо здійсненого видатку.
Крім того, відомості про такі видатки та правочини, які їх спричинили, повинні бути також відображені у блоці полів «Інформація щодо видатку» розділу 14 «Видатки та правочини суб’єкта декларування» декларації.
Приклад 3
У разі, якщо суб’єкт декларування у звітному періоді подарував належне йому майно (крім грошових коштів) третій особі, повідомлення про суттєві зміни не подається, оскільки дарування майна не є видатком (для цілей декларування).
8. Як подати інформацію про суттєві зміни в майновому стані
У модернізованому Реєстрі декларацій забезпечено можливість подати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані в електронному вигляді.
Для цього необхідно увійти в свій електронний кабінет у Реєстрі декларацій з використанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП) та здійснити такі кроки:
- обрати «Нове повідомлення про суттєві зміни в майновому стані»;
- ознайомитися з правилами заповнення;
- перейти до заповнення форми та внести всю необхідну інформацію;
- натиснути на кнопку «Подати документ».