Заборона куріння в громадських місцях
В Україні з 11 липня набули чинності зміни до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну».
Норми Закону спрямовані на зменшення привабливості тютюнових виробів, захист від впливу вторинного тютюнового диму, викидів від електронних сигарет та аерозолю тютюнових виробів для нагрівання в публічних приміщеннях тощо. Головні нововведення закону такі:
- заборона куріння пристроїв для нагрівання у всіх місцях;
- запровадження медичних попереджень на пачках електронних сигарет та рідин до них, на цигарках медичне попередження збільшиться до 65% від розміру упаковки;
- заборона продажу сигарет зі смаками та ароматами;
- заборона реклами та стимулювання продажів тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин до них, пристроїв для нагрівання тютюну.
Відповідно до закону забороняється куріння, вживання і використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів:
1) у ліфтах і таксофонах;
2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
3) у приміщеннях та на території навчальних закладів;
4) на дитячих майданчиках;
5) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
6) у місцях загального користування житлових будинків;
7) у підземних переходах;
8) у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, зокрема в таксі;
9) у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
10) у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
11) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;
12) на зупинках громадського транспорту;
13) на вокзалах та станціях;
14) у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
15) у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;
16) у приміщеннях гуртожитків;
17) у приміщеннях аеропортів, крім спеціально відведених для цього місць.
При цьому, органи місцевого самоврядування можуть своїми рішеннями самостійно встановити додаткові громадські місця, де куріння заборонено.
Необхідно зазначити, що законодавство також встановлює обов’язкове інформування відвідувачів про те, в яких місцях куріння дозволено, а в яких заборонено.
Таким чином, у місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака та тексту «Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!».
У спеціально відведених у аеропортах місцях для куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів розміщується наочна інформація, що складається з графічного знака і тексту такого змісту: «Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!».
Відповідальність за порушення норм Закону.
Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, та місцях, визначених рішеннями місцевих рад, тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі від 51 до 170 грн. У разі повторного протягом року порушення штраф становить 170 - 340 грн. (згідно зі ст. 175-1 КУпАП).
Також у вільних від тютюнового диму громадських місцях має бути розміщено відповідний графічний знак із текстом щодо заборони куріння, споживання та вживання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх спалювання та кальянів. Відсутність цієї інформації суб’єктами господарювання тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 грн.
Для закладів ресторанного харчування за розміщення попільничок, кальяну або куріння, передбачено штраф у розмірі 3000 грн., при повторному порушенні протягом року – 15 000 грн., для інших суб’єктів господарювання – 1000 грн., при повторному порушенні протягом року – 10 000 грн.
Якщо Вам відомо про порушення норм законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення Ви можете звернутися:
- до адміністрації закладу чи установи із зауваженням;
- до поліції за номером 102;
- до Держпродспоживслужби зі скаргою на заклад, адміністрація якого створює умови для куріння або іншим чином порушує норми «бездимного» законодавства.
За інформацією сектору «Нетішинське бюро правової допомоги».