Право дітей на безоплатну правову допомогу
Дитина може опинитися у контакті або конфлікті з законом і потребувати захисту та/або представництва її інтересів в суді, перед іншими особами, державними органами, в т.ч. органами досудового розслідування.
Дитина у контакті з законом – дитина, яка є потерпілою чи свідком у кримінальному провадженні або у справі про адміністративне правопорушення.
Дитина у конфлікті з законом – дитина, яка підозрюється, обвинувачується або визнана винуватою у вчиненні кримінального правопорушення або щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення чи визнана такою, яка вчинила адміністративне правопорушення, або дитина, яка до досягнення віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, вчинила суспільно небезпечне діяння.
Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення кримінального правопорушення виповнилося 16 років. За окремі правопорушення, визначені статтею 22 Кримінального кодексу України, кримінальна відповідальність може настати з 14 років.
Діти можуть отримати наступні види правової допомоги.
1.Безоплатну первинну правову допомогу:
- правову інформацію, консультації і роз’яснення з правових питань;
- допомогу у складенні заяв, скарг та інших документів правового характеру;
- допомогу в забезпеченні доступу до медіації.
2. Безоплатну вторинну правову допомогу:
- захист у кримінальному, адміністративному провадженні та від обвинувачення шляхом залучення адвоката;
- здійснення представництва інтересів в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
- складення документів процесуального характеру.
Отримання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги здійснюється дитиною через законного представника (батьки, опікун, піклувальник, усиновлювач, інша особа, визначена законом).
Для залучення адвоката дитині, яка є потерпілою або свідком у кримінальному провадженні, її законний представник подає до найближчого бюро правової допомоги:
- звернення про надання дитині безоплатної вторинної правової допомоги;
- свідоцтво про народження дитини;
- документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).
Для залучення адвоката дитині, яка є підозрюваною, обвинуваченою у кримінальному правопорушенні, слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд виносять постанову/ухвалу, яку направляють до відповідного регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Найкращі інтереси дитини у контакті/конфлікті з законом забезпечуються через:
- належний доступ до правової допомоги;
- правовий захист від обвинувачення;
- право дитини бути поінформованою та висловлювати свою думку;
- врахування думки дитини з урахуванням ступеню її зрілості при вирішенні питань, які стосуються її життя;
- нетравматичне опитування під час допиту та інших слідчих діях із застосування методології «Зелена кімната», «Барнахус»;
- відновне правосуддя та примирення на будь-якій стадії кримінального провадження, в т.ч. за допомогою медіації;
- інші спеціальні заходи, спрямовані на посилення захисту прав дітей.
Допит дитини у кримінальному провадженні, інші слідчі (розшукові) дії, відбуваються із залученням законного представника дитини або особи, яка її замінює, адвоката, педагога або психолога, а за необхідності – лікаря.
Дитина у віці від 14 до 18 років, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, має право за згодою її законного представника та потерпілого взяти участь у Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення.
У межах Програми, за допомогою процедури медіації, неповнолітній та потерпілий спільно беруть активну участь у вирішенні питань, які виникли у зв’язку з скоєнням правопорушення, усунення наслідків завданої шкоди та недопущення повторення кримінального правопорушення в майбутньому.
Національне законодавство України гарантує усім дітям право на безоплатну правову допомогу, зокрема, захист від обвинувачення (Конституція України, Закон України «Про безоплатну правову допомогу», Закон України «Про охорону дитинства», Кримінальний процесуальний кодекс України).
За матеріалами сектору «Нетішинське бюро правової допомоги»