Компетенція ОВС при здійсненні уповноваженими органами дій щодо направлення осіб на примусове лікування або примусове виселення з помешкання
На жаль, звичним атрибутом великих і малих міст України стали люди, які сплять на вулиці, в під'їздах будинків, на горищах, у підвалах. Однією з причин цього стало виселення із займаного жилого приміщення без надання іншого. Виселення являє собою не що інше, як примусове вилучення житлової площі і розглядається як крайній захід, що підлягає застосуванню тільки у випадках і в порядку, що прямо передбачені законом.
Відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», частини З статті 47 Конституції України «позбавити громадянина житла можна лише на підставі закону за рішенням суду». Відповідно до статті 109 Житлового кодексу «виселення із зайнятого житлового приміщення допускається з підстав, установлених законом». Виселення проводиться добровільно або в судовому порядку. Допускається виселення в адміністративному порядку з санкції прокурора лише осіб, які самоправно зайняли житлове приміщення або проживають у будинках, що загрожують обвалом. Судові рішення, відповідно до ст. 124 Конституції України, є обов'язковими до виконання на всій території України. Примусове виконання рішень судів покладено на державну виконавчу службу, яка входить до системи Міністерства юстиції України. Міліція при цьому забезпечує охорону громадського порядку при проведенні виконавчих дій, діють у межах компетенції та повноважень, визначених Законом України «Про міліцію».
Примусове лікування
Нормами кримінального законодавства України передбачений такий інститут, як примусове лікування — кримінально-правовий захід, який застосовується до осіб, що вчинили злочин та мають хворобу, що становить небезпеку для здоров'я інших осіб і спрямований на вилікування такої особи, профілактик та недопущення розповсюдження цієї хвороби в суспільстві.
Одним із видів запобіжних заходів загального призначення , які застосовують працівники органів внутрішніх справ є примусове лікування. Примусове лікування може бути застосоване судом, незалежно від призначеного покарання, до осіб які вчинили злочин та мають хворобу небезпечну для здоров'я інших осіб. До таких хвороб відносять: туберкульоз, венеричні захворювання, СНІД, алкоголізм, наркоманію.
Міліція в цьому випадку забезпечує виконання рішення
суду,забезпечують охорону особи та громадського порядку.