Підстави для отримання податкової соціальної пільги
Одним із різновидів податкової пільги є податкова соціальна пільга (далі – ПСП), передбачена ст. 169 розд. ІV Податкового кодексу України (далі – ПКУ), яка надає можливість платнику податку зменшити нарахований загальний місячний оподатковуваний дохід, отриманий у вигляді заробітної плати.ПСП для будь-якого платника податку (п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 ПКУ), надається в розмірі, який дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року. (У 2014 р. – розмір такої ПСП становить 609 грн.). При цьому заробітна плата платника податку не повинна перевищувати граничний розмір доходу, який дає право на отримання ПСП (у 2014 р. – 1710 грн.).
Право на підвищений розмір ПСП мають:
- Платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, - у розрахунку 609 грн. на кожну таку дитину;
- У розмірі 913,50 грн. (150 % від ПСП):
- одинока мати (батько), вдова (вдівець) або опікун, піклувальник – у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років;
- платник податку, який утримує дитину-інваліда – у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років;
- особа, віднесена законом до першої або другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- учень, студент, аспірант, ординатор, ад’юнкт;
- інвалід І або ІІ групи, у тому числі з дитинства;
- особа, якій присуджено довічну стипендію як громадянину, що зазнав переслідувань за правозахисну діяльність, включаючи журналістів;
- учасник бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на якого поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
- У розмірі 1218 грн. (200 % від ПСП):
- Герой України, Герой Радянського Союзу, Герой Соціалістичної праці або повний кавалер ордена Слави чи ордена Трудової Слави, особа, нагороджена чотирма і більше медалями «За відвагу»;
- учасник бойових дій під час Другої світової війни або особа, яка у той час працювала в тилу, та інвалід І і ІІ групи, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
- колишній в’язень концтаборів, гетто та інших місць примусового утримання під час Другої світової війни або особою, визнаною репресованою чи реабілітованою;
- особою, яка була насильно вивезена з території колишнього СРСР під час Другої світової війни на територію держав, що перебували у стані війни з колишнім СРСР або були окуповані фашистською Німеччиною та її союзниками;
- особа, яка перебувала на блокадній території колишнього Ленінграда (Сакт-Петербург, Російська Федерація) у період з 8 вересня 1941р. по 27 січня 1944р.
Для отримання ПСП платнику податку на доходи фізичних осіб необхідно подати роботодавцю заяву про застосування пільги у довільній формі. Разом із заявою надаються також документи, що підтверджують таке право. Перелік документів та порядок їх подання затверджено постановою КМУ від 29.12.2010р. №1227. Платник податку самостійно обирає місце застосування ПСП. Пільга застосовується до заробітної плати платника податку тільки за одним місцем її нарахування з дня отримання роботодавцем заяви про її застосування.
Якщо платник податку має право на застосування податкової соціальної пільги з двох і більше підстав, застосовується одна ПСП з підстави, що передбачає її найбільший розмір.
В.Д.Кознюк,
заступник начальника інспекції – начальник
Нетішинського відділення Славутської ОДПІ