Розмір шрифту  Інтервал  Кольорова схема Вимкнути
  • Тобі, Нетішине:
    «Ти – дивовижний влітку й восени, у заметіль весняну чи зимову…»

Питання експертизи умов праці - Для чого проводиться атестація робочих місць?

Атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах i в організаціях незалежно від форми власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, установки, прилади та апарати, сировина та матеріали є потенційними шкідливими та небезпечними виробничими факторами, що можуть несприятливо чи взагалі негативно впливати на стан здоров'я найманих працівників, а у деяких випадках  також навіть на їхніх нащадків як зараз, так i в майбутньому.

Основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або повно важенним органом (адміністрацією, керівництвом) i працюючим у сфері реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, на зразок додаткових оплачуваних відпусток, надбавок за роботу у шкідливих умовах праці, скороченої тривалості робочого часу, харчування та інших.

Атестація робочих мiсць передбачає:

 - виявлення шкідливих та небезпечних факторів i причин формування несприятливих умов працi;

 - санітарно-гігієнічне дослідження факторiв виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці;

 - комплексну оцінку факторів виробничого середовища i характеру працi на відповідність їх характеристик стандартам безпеки працi, будівельним та санітарним нормам i правилам;

 - визначення ступеню шкідливості і небезпечності працi та її характеру за гігієнічною класифікацією;

 - обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці;

 - визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах;

 - визначення i реалізацію технічних i організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію умов та характеру працi.

Період переатестації визначається самим підприємством у колективному договорі ,але не повинен перебільшувати 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на власника підприємства.

Для організації та проведення атестацiї керівник пiдприємства видає наказ, в якому:  зазнаються основа та завдання атестацiї;  затверджуються склад, голова i секретар постійно діючої атестаційної комісії, визначаються її повноваження; визначаються терміни i графіки проведення підготовчих робіт у структурних підрозділах пiдприємства; визначаються взаємодія із зацікавленими державними органами i громадськими організаціями; визначаються проектні чи науково-дослідні установи для науково-технічної оцінки умов працi i участі в розробці заходів що до усунення шкідливих виробничих факторів.

До складу атестацiйної комiсiї рекомендується включити головних спеціалістів, працівників відділу кадрів, працi i заробітної плати, охорони працi, членів громадських організацій та інших.

Атестаційна комісія: здійснює організаційне i методичне керівництво та контроль за ходом проведення роботи на всіх етапах; органiзує виготовлення планів розташування обладнання по кожному підрозділу з їх експлуатацією, визначає межу робочих місць (робочих зон) та надає їм відповідний номер;  складає перелік робочих місць, що підлягають атестації; порівнює застосовуваний технологічний процес, склад обладнання, використовувані сировину i матеріали із передбаченими у проекті; визначає обсяг необхідних досліджень шкідливих i небезпечних факторів виробничого середовища та органiзує їх дослідження; прогнозує та виявляє наявність шкідливих i небезпечних факторiв на робочих місцях; встановлює згідно з Єдиним тарифно-кваліфікаційним довiдком (ЄТКД) відповідність найменування професій i посад працівників, зайнятих на цих робочих мiсцях, характеру фактично виконуваних робіт; складає Карту умов праці на кожне враховане робоче місце або групу аналогічних робочих мiсць; проводить атестацію i складає перелік робочих місць, виробництв, професiй та посад з несприятливими умовами праці; організує розробку заходів щодо покращання умов праці i оздоровлення працівників.

За результатами атестації складається перелік:

 - робочих місць, виробництв, робіт, професій i посад, працівникам яких підтверджене право на пільги i компенсації, передбачені законодавством, а також за рахунок коштів підприємства Закону України "Про пенсійне забезпечення ";

 - робочих місць з несприятливими умовами праці, на яких необхідно здійснити першочергові заходи щодо їх покращання.

Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії i посади яких внесені до переліку.

Матеріали атестації робочих місць є документами суворої звітності i зберігаються на підприємстві протягом 50 років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць покладається на роботодавця.

У чинному законодавстві відсутня окрема спеціальна норма щодо відповідальності саме за не проведення атестації робочих місць на умови праці.

Цілком допускаємо, що перед керівництвом дрібних і новостворених підприємств може постати запитання; чи так вже потрібна атестація з огляду на те, що вона зумовить додаткові зобов’язання в роботодавця? Із тим, що атестація коштів не заощадить і навіть навпаки — призведе до додаткових витрат, не посперечаєшся. Однак це обов’язок підприємства, якого не уникнути, такий самий, як надати відпустку, оплатити лікарняний, провести інструктаж з охорони праці тощо.

Вимагають проводити атестацію ст. 13 Закону України «Про охорону праці», а також п. І Порядку № 442. Крім того, як зазначено в ст. 34 Закону України «Про охорону праці», Рада міністрів АРК місцеві держадміністрації «вживають заходів до проведення атестації робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці». Не проведення атестації може загрожувати адмінвідповідальністю за ч. 2 ст. 41 КУпАП. До того ж сплата штрафу однаково не звільнить суб’єкта господарювання від обов’язку проведення атестації — контролюючі органі неодмінно видадуть відповідний припис.

Також непроведення атестації призведе до порушення прав працівників — фактично, виконуючи шкідливі та/або важкі роботи, наймана особа не одержить передбачених законодавством компенсацій і соціальні гарантії. Це дає їй підставу розірвати трудовий договір за власним бажанням без відпрацювання двотижневого строку (ч. З ст. 38 КЗпП), а також звернутися до суду (ст. 221 КЗпП України).

У випадку, якщо не проведення атестації призвело до порушення норм охорони праці, до підприємства може бути застосована санкція у вигляді призупинення роботи підприємства до усунення порушень у сфері охорони праці.

Також не слід забувати, що в разі, якщо не проведення атестації мало своїм наслідком заподіяння шкоди здоров’ю працівнику, керівник може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за ст. 271 КК України.

 

Вдовін Ю.М.,

начальник відділу з питань

експертизи умов праці Управління Держпраці у Хмельницькій області