КАШЛЮК ТА ЙОГО ПРОФІЛАКТИКА
В Україні, так і в Хмельницькій області відмічається загострення епідситуації з кашлюку. Ріст захворюваності в області розпочався з грудня 2023 року, коли було зареєстровано 5 випадків захворювань – майже половина річної захворюваності (2023 рік – 11 випадків) і продовжився в поточному році: в першому кварталі зареєстровано 21 випадок кашлюку, із них 19 у дітей. В м. Нетішині в першому кварталі зареєстровано 5 випадків кашлюку, в тому числі один летальний випадок у немовля до 1 року. Зростання захворюваності обумовлене черговим періодичним підйомом, який відбувається кожні 4 роки.
Кашлюк – це вкрай заразне інфекційне захворювання дихальних шляхів, викликане бактерією. Кашлюк легко поширюється від людини до людини, головним чином повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. Багато дітей, які заразилися кашлюком, страждають від нападів кашлю протягом 4-8 тижнів. Найбільш небезпечне це захворювання для немовлят.
Першими ознаками кашлюку є помірний жар, нежить, кашель, який, як правило, переходить у судомний кашель. У немовлят це може супроводжуватися періодами тимчасового припинення дихальних рухів (апное). Пневмонія є відносно поширеним ускладненням від кашлюку, рідше виникають конвульсії і ураження головного мозку (енцефалопатія).
Симптоми, зазвичай, з'являються через 7-10 днів після інфікування.
Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). Щеплення виконується вакциною АКДП, яка одночасно захищає дитину від трьох захворювань (кашлюку, дифтерії та правця). Кашлюк у щеплених дітей протікає в легкій формі без ускладнень.
Підготувала
Завідувач Нетішинського відділення ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ»
Наталія КРАВЧУК