Чому призначати антибіотики має ЛИШЕ лікар?
Найбільш тривожний наслідок безконтрольного прийому антибактеріальних препаратів — антибіотикорезистентність. Тобто коли бактерії стають стійкими до антибіотиків. Вони адаптуються до викликів навколишнього середовища.
Неконтрольоване та неправильне призначення ліків «навчає» бактерію боротися з тим чи іншим антибіотиком, а іноді навіть з цілим класом.
Наприклад, стійкість бактерій може виникнути, якщо людина п’є антибіотики «про всяк випадок» або не завершила повний курс лікування препаратом і це призвело до того, що певна кількість бактерій могла вижити та еволюціонувати. А потім, коли ви дійсно захворієте на, скажімо, бактеріальну пневмонію, антибіотик просто "не спрацює". І це може призвести до летальних наслідків.
Ми вже маємо антибіотикорезистентні бактерії. Наприклад, метициллинрезистентний золотистий стафілокок, який призводить до невиліковних пневмоній та сепсисів. А також Україна потерпає від резистентного до антибіотиків туберкульозу.
Що ми можемо зробити вже зараз?
Наприклад, не вимагати від свого сімейного лікаря антибіотиків, якщо ви маєте нежить, лихоманку та інші ознаки гострого вірусного респіраторного захворювання. Звісно, під час вірусного захворювання у людини можуть розвинутись бактеріальні ускладнення. Але вони мають специфічну симптоматику, яку повинен діагностувати лікар.
До того ж, не всі антибіотики однакові й призначаючи їх собі самостійно, ви можете помилитися.
Якщо вам призначили антибактеріальні препарати, не варто припиняти їхній прийом раніше встановленого курсу, навіть якщо почуваєтеся краще.
Щоразу, коли ви п’єте антибіотик «про всяк випадок» або самостійно вирішуєте припинити курс достроково це додає шансів виникненню супербактерій. Це бактерії, які сформували стійкість до більшості антибіотиків, які уже винайшло людство.
Більше про відповідальне вживання антибіотиків https://antibiotics.expert.phc.org.ua/instructions-for-use